Založ si blog

Sociálna demokracia

Čo znamená sociálna demokracia? Prečo je potrebná? Kde všade sa vyskytuje? Ako často ju potrebujeme? A prečo to nie je prežitok, ale moderná nutnosť?

Slovo demokracia ani nebudem komentovať, pretože v súčasnosti dostáva miestami poriadne na frak. Výraz sociálny si niektorí ľudia mylne zamieňajú výlučne s odkázanosťou na niekoho, alebo na niečo. Preto tento pojem marginalizujeme a bagatelizujeme, aby nám nevyrobil problémy a prácu navyše. No je to práve a jedine sociálna politika štátu, ktorá nám dáva istoty. Áno, tie istoty, ktoré v prípade blahobytu zaznávame a tie istoty, ktoré v prípade núdze vyhľadávame. Práve sociálna demokracia vie byť nadstranícka, demokratická, apolitická, tolerantná a nadčasová. Vždy tu bude pokiaľ tu bude ľudstvo, pretože vychádza priamo z jeho bytia. Každé prídavné meno v predošlej vete má svoj význam: napríklad apolitická a tolerantná je v tom, že pomáha v rôznych životných situáciách rôznym ľuďom: zdravým, chorým, chudobným, bohatým, starým, mladým, ľuďom všetkých národností a rás. Naproti tomu taký liberalizmus je len historickým vnúčaťom sociálnej demokracie. A je prísne selektívny. Len pre určitú skupinu ľudí. Všetci /aj tí, čo to nepriznajú/, potrebujú a chcú mať sociálne istoty /pre tých, čo to nepriznajú uvádzam len pojem istoty/. Uvediem niektoré oblasti: kvalita života, zdravie a právo na ošetrenie, práca a k nej prislúchajúca mzda, škola a vzdelanie, tvorba a udržanie si uspokojivých vzťahov, bývanie, cestovanie, relax. Ako často sa so sociálnymi istotami stretávame? Každý deň. Sú pre ľudí nutnosťou, ktoré potrebujeme, opierame sa o nich a myšlienky, že máme na nich nárok a v prípade potreby ich vieme využiť nám robia život ľahším. Aj preto je sociálna demokracia moderná každodenná potreba. Viem, že sa aj vďaka nej cítim bezpečnejšie. Ja mám vybraté. A vy?

Doba stresu a strachu z existencie slobodnej matky

26.05.2023

V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu a existenčných starostí trápi „slobodné matky“ množstvo rôznych problémov. Závratná inflácia a s ňou spojený rast životných nákladov núti pozrieť čoraz hlbšie do peňaženky, avšak aj každá peňaženka má svoje dno. Na pomyselné dno svojej peňaženky nazrela aj Mirka, mamina 2 ročného dieťaťa. Mirka po dlhšom [...]

parlament, Fico, hlasovanie,

Politologička Malová: Pellegrini bude pri Ficovi vždy hrať druhé husle. Nádej má len ako premiér

02.10.2023 17:15

Pellegrini hovorí, že Hlas je preňho veľmi dôležitou entitou a nechce sa jej vzdať. Naopak, chce ju budovať.

Čaputová, Šimečka

Šimečka vedie neformálne rokovania s inými stranami o zložení vlády

02.10.2023 16:51, aktualizované: 17:10

Predseda PS rešpektuje, že poverenie zostaviť vládu dostal od prezidentky víťaz volieb.

Miroslav Wlachovský

Slovensko ostro protestuje proti predvolebným klamstvám ruskej rozviedky. Predvoláva si diplomata Moskvy

02.10.2023 15:47

Ministerstvo zahraničia vyzvalo Ruskú federáciu, aby prestala s dezinformačnými aktivitami namierenými proti Slovensku.

fico

Fico si od Čaputovej prevzal poverenie na zostavenie vlády. Má na to 14 dní. Nebude to ľahké, priznal šéf Smeru

02.10.2023 15:20, aktualizované: 16:20

Strana Smer získala v predčasných parlamentných voľbách najvyšší počet hlasov.

ivanaantosova

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 2029x
Priemerná čítanosť článkov: 1015x

Autor blogu

Kategórie